המדריך המלא לבניית אילן יוחסין פורטל הורים
 

אילן יוחסין באתר MyHeritage.com

MyHeritage.com

אחד הכלים אותם אני מוצא כטובים ביותר (באופן אישי) למלאכת בניית אילן יוחסין הוא מערכת My Heritage, או כפי שהיא מוכרת בשמה העברי "מורשת ברשת". אה, כן, ועוד דבר קטן - הכלי מיוצר על-ידי חברת הזנק (Startup) ישראלית, הפועלת ממושב בני עטרות ליד שדה התעופה בן גוריון.

המערכת של מורשת ברשת מאפשרת שתי צורות בניית אילן יוחסין עיקריות:

 • בניית אילן יוחסין באינטנרט - צורת עבודה המאפשרת לבני משפחה נוספים לצפות ולשנות את אילן היוחסין במקביל
 • בניית אילן יוחסין בעזרת תוכנה - שימוש בתוכנה איכותית המותקנת על המחשב של המשתמש

המערכת של MyHeritage פועלת במגוון רחב של שפות, כולל כמובן עברית, ולכן היא קלה לשימוש גם למשפחה עם שלוחות רבות ברחבי העולם, הדוברות שפות שונות.

בניית אתר אינטרנט אישי

החלק החשוב ביותר במערכת MyHeritage הוא החלק המאפשר למשתמש לבנות אתר אינטרנט פרטי עבור המשפחה שלו ללא צורך בידע טכני כלשהו, ולהזמין אליו את בני המשפחה. האתר האישי מאפשר לבני המשפחה מספר פעולות חשובות:

 • שמירה על קשר
 • קבלת מידע על ימי הולדת ואירועים מיוחדים
 • בניית אלבום משפחתי של תמונות וקטעי וידאו, כולל סימון בני המשפחה המופיעים בכל תמונה
 • עדכון משותף של המידע אודות המשפחה

מנהל האתר יכול לבחור האם האתר המשפחתי (או חלקים ממנו) יהיה פרטיים, אליהם תותר גישה רק למשתמשים שהוזמנו לאתר, וזאת בכדי לשמור על פרטיות בני המשפחה.

תוכנה לבניית אילן יוחסין

מערכת MyHeritage מציעה גם תוכנת בניית אילן יוחסין בשם Family Tree Builder המאפשרת למשתמש לבנות את אילן היוחסין שלו עם תוכנה המותקנת אצלו על המחשב, ומפעם לפעם להעלות את השינויים אותם הוא יצר אל אתר המשפחה ברשת. זוהי, אגב, צורת העבודה המועדפת עלי באופן אישי בשל העובדה שמהירות העבודה בתוכנה מקומית היא גבוהה הרבה יותר מעבודה עם תוכנה ברשת.

יתרונות עיקריים

היתרון העיקרי מבחינתי של מערכת MyHeritage הוא בממשק הגרפי הנוח לצפיה באילן היוחסין. הממשק אינטואיטיבי וקל לניווט.

היתרון השני אליו כדאי להתייחס הוא בכך שלמערכת יש ממשק בלמעלה מ-25 שפות, כולל בשפה העברית, מה שהופך אותה לחביבה על המשתמשים הישראליים. מדוע נושא זה חשוב בעיני? בגלל היתרון השלישי...

היתרון השלישי של המערכת הוא מערכת ההתאמה האוטומטית (Smart Matches) של המערכת, המחפשת אילנות יוחסין שנבנו על ידי משתמשים אחרים בהם מופיעים בני המשפחה שלך. בצורה זו ניתן לאתר קרובים חדשים, ולקבל מידע שנאסף על ידי משתמשים רבים אחרים. זהו כלי שסייע לי רבות לאתר קרובי משפחה שלא היו לי מוכרים לפני-כן.

היתרון הרביעי הוא התמיכה המצויינת בלוח השנה העברי, כולל יכולת המרץ תאריכים מלוח השנה הלועזי אל העברי וחזרה. יתרון זה חשוב במצבים בהם מופיע תאריך עברי בלבד, כמו לדוגמא על גבי מצבות יהודיות ברוב בתי הקברות בעולם.

מספר יתרונות קטנים:

 • ריבוי סוגי ארועים בחיי בני המשפחה (כולל יצירת ארועים חדשים)
 • ספר מתכונים משפחתי (למי שאוהב)
 • חגים לאומיים למעל 30 מדינות
 • הגדרת מין "בלתי ידוע" לאדם.

חסרונות עיקריים

החסרון העיקרי של מערכת MyHeritage הוא בכך שאין אפשרות לבצע מיזוג של אילנות יוחסין לאילן אחד, כך שאם יש ברשותך כמה קבצי Gedcom, אז צריך יהיה לאחד אותם בצורה ידנית. עם זאת, המתחרה העיקרית של MyHeritage (מערכת Geni.com) איננה מאפשרת (נכון לכתיבת שורות אלו) ייבוא של קבצי Gedcom כלל!

החסרון השני הוא שמערכת MyHeritage איננה מאפשרת למשתמש להתחבר אל אילנות יוחסין קיימים במערכת על מנת ליצור אילן יוחסין גדול. תכונה זו (הקיימת במערכת Geni.com) הינה תכונה חשובה מאד לדעתי.

עלות השימוש

מערכת MyHeritage הינה מערכת שהשימוש בה אינו כרוך בתשלום עבור משתמשים מתחילים שגודל אילן היוחסין שלהם אינו עולה על 250 איש. עם זאת קיימות עוד שתי רמות שימוש בתשלום עבור משתמשים מתקדמים:

 • משתמש פרימיום - עד 2,500 איש באילן היוחסין, עד 500MB שטח אחסון תמונות. המחיר: 6.25$ לחודש.
 • משתמש פרימיום פלוס - מספר רשומות באילן היוחסין בלתי מוגבל, שטח אחסון תמונות בלתי מוגבל. המחיר: 9.95$ לחודש.

המחירים כמובן עלולים להשתנות בכל עת.

הרשמה למערכת MyHeritage

הרשמה לאתר MyHeritage

 
 

מקורות מידע בארץ

פורומים בנושא מחקר שורשים
 

 

מקורות מידע בחו"ל

ארכיונים באירופה
ארכיונים בארצות הברית
 

 

כלים לבניית אילן יוחסין

בניית אילן יוחסין באינטרנט
תוכנות בניית אילן יוחסין
 

 

אתרי מחקר שורשים

אתרים למחקר שורשים בישראל
אתרים למחקר שורשים יהודיים
אתרים למחקר שורשים כללי